Niestety wiele kobiet zapomina o tym, jak ważne są ćwiczenia mięśni Kegla zarówno w czasie ciąży, jak i po samym porodzie. W tym przypadku brak odpowiedniego treningu może być dość poważnym błędem, ponieważ są to mięśnie w głównej mierze odpowiedzialne za podtrzymywanie macicy. Ich dobra kondycja zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu oraz pozwala na odczuwanie intensywniejszych doznań seksualnych. Warto również nadmienić, iż sprawne mięśnie Kegla ułatwiają poród oraz przyspieszają regenerację organizmu po zakończeniu ciąży.
Ćwiczenia mięśni Kegla – warto zacząć jeszcze przed ciążą
Niezależnie od tego, czy kobieta decyduje się na powiększenie swojej rodziny czy też nie, eksperci w zakresie medycyny są zgodni co do tego, że ćwiczenia mięśni Kegla powinny być pewnego rodzaju rutyną. Dobrze napięte i sprawne mięśnie krocza mają wiele zalet, dlatego im wcześniej trening tej partii ciała zostanie wprowadzony, tym lepiej. Kobiety, które zaniechały ćwiczenia bądź jeszcze ich nie rozpoczęły, wraz z pojawieniem się na teście ciążowym dwóch kresek powinny jak najszybciej nadrobić zaległości. To bardzo ważne, ponieważ sprawne mięśnie odgrywają znacznie większą rolę w procesie podtrzymywania ciąży, niż wielu kobietom mogłoby się wydawać. Regularne ćwiczenia pozwalają przygotować ciało do porodu, dzięki czemu będzie on nie tylko szybszy – badania pokazują, iż ćwiczenia mięśni Kegla mogą złagodzić dolegliwości bólowe na sali porodowej. A co przeciwskazaniami? Tutaj sprawa wygląda naprawdę dobrze: zdecydowana większość kobiet bez przeszkód może ćwiczyć – jedynym wyjątkiem jest tu ciąża zagrożona, gdy szyjka macicy w porównaniu do wieku ciąży skraca się zbyt wcześnie.
Nawet po porodzie nie można zapominać o tym, jak ważne jest ćwiczenie mięśni Kegla. Im wcześniej zostanie ono wdrożone, tym szybciej kobieta może wrócić do pełnej sprawności.
Co sprawdzi się w ćwiczeniach mięśni Kegla?
Mięśnie Kegla najefektywniej można ćwiczyć stosując specjalne medyczne kulki gejszy (często nazywane także kulkami dopochwowymi). Ćwiczenia przy ich zastosowaniu są nie tylko efektywne, ale również bardzo proste. Kulki do ćwiczeń mięśni Kegla należy umieścić w pochwie (aby ułatwić sobie nieco zadanie warto użyć lubrykantu, najlepiej na bazie wody). Każda kulka ma w swoim wnętrzu ciężarek, który pod wpływem ruchu wprawia ją w drgania, a powstające w ten sposób wibracje pobudzają okoliczne mięśnie do pracy. Warto także wspomnieć o tym, że już sama obecność w kulek stanowi bodziec do pracy mięśni. Jest to dość skuteczny środek, jednak należy używać go z rozsądkiem i umiarem, nie dłużej niż 5 minut dziennie.