Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się podczas kaszlu, kichania lub innych drobnych czynności fizycznych. Ze względu na predyspozycje fizjologiczne, częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Nie powinniśmy lekceważyć nietrzymania moczu, ponieważ nieleczone będzie postępować. Jakie są główne przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu? Jak możemy leczyć tę przypadłość? Sprawdź w poniższym artykule.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu — czym się charakteryzuje?

Podczas wysiłku fizycznego dochodzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Może ono powodować ucisk na pęcherz, a w konsekwencji przykre dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu. Dzieje się to mimowolnie, a więc osoba dotknięta tą przypadłością, nie odczuwa parcia na pęcherz. Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy głównie kobiet. To przykra dolegliwość, która często zostaje zbagatelizowana. Dla wielu osób wiąże się ona ze wstydem, dlatego unikają oni wizyty u lekarza. To błąd, ponieważ z biegiem czasu problem może się pogłębiać.

Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu

Uprawiasz sport, a może po prostu wybuchasz śmiechem, i nagle odczuwasz mimowolne popuszczenie moczu? To powinien być objaw alarmujący. Jako wysiłek fizyczny możemy rozumieć nawet odruch kaszlu lub kichania. Często właśnie wtedy odczuwamy pierwsze objawy wysiłkowego nietrzymania moczu. Przeważa ono u kobiet, a dzieje się tak ze względu na predyspozycje fizjologiczne. Kobiety są bardziej narażone na nietrzymanie moczu ze względu na strukturę anatomiczną cewki moczowej, a także przez zwiotczenie mięśni Kegla w wyniku porodu naturalnego.

Z wiekiem także zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu. Pierwsze symptomy mogą nie być uciążliwe i nie muszą wzbudzać podejrzeń, jednak w razie nieprawidłowości, problem będzie się pogłębiał. Objawy możemy odczuwać częściej i mogą być bardziej intensywne. Diagnostyka i wdrożenie leczenia może poprawić jakość naszego życia. Dyskomfort związany z nieprawidłową mikcją możemy zniwelować poprzez noszenie bielizny chłonnej Tena Lady Pants.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Za jedną z przyczyn pojawienia się wysiłkowego nietrzymania moczu, uznawana jest zwiększona ruchomość szyjki pęcherza moczowego. Dochodzi do tego, jeśli pęcherz nie ma dostatecznego podparcia przed dno miednicy mniejszej, wskutek czego może dochodzić do nagłego wycieku moczu.

Inną z przyczyn jest uszkodzenie zwieracza cewki moczowej. Jeśli mechanizm zamykania cewki zostanie naruszony, mocz może mimowolnie wydobywać się na zewnątrz. Do uszkodzenia zwieracza może dojść podczas zabiegów operacyjnych.

Do wysiłkowego nietrzymania moczu przyczyniać się również osłabienie mięśni dna miednicy. Inaczej nazywamy je mięśniami Kegla. To złożona, rozległa struktura anatomiczna, do której osłabienia może dojść wskutek porodu naturalnego lub nawet przewlekłych zaparć. Słabe mięśnie dna miednicy mogą utrudniać prawidłowe domykanie się cewki moczowej.

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczy się przede wszystkim fizjoterapią. Pomocne będą tutaj ćwiczenia mięśni dna miednicy. Warto rozpocząć pracę natychmiast po zauważeniu pierwszych symptomów, to pomoże nam całkowicie wyeliminować problem. Ćwiczenia mięśni Kegla dają doskonałe rezultaty. Możemy wykonywać je także profilaktycznie, co pozwoli nam zapobiec ewentualnym problemom z nietrzymaniem moczu w przyszłości.

Add comment