Problemy związane z układem moczowym, a konkretnie z pęcherzem, dotykają wielu z nas. Dolegliwości z nich wynikające są niezwykle uporczywe. Są to przede wszystkim ból, częstomocz czy pieczenie. Co ważne, większości problemów dałoby się uniknąć, gdyż wynikają one z nieodpowiedniej dbałości o tę sferę lub niewłaściwej higieny. Co więc robić, by zadbać o pęcherz moczowy i uniknąć przykrych konsekwencji jego infekcji?

Właściwa higiena intymna i dobrze dobrana bielizna

Zachowanie właściwej higieny okolic intymnych to podstawa zdrowego układu moczowego. Zasada ta dotyczy wszystkich, jednak warto podkreślić, że ze względu na budowę anatomiczną, to właśnie kobiety są bardziej narażone na pojawienie się infekcji wynikającej z nieodpowiedniej higieny. Infekcje dróg rodnych i choroby pęcherza są bardzo uciążliwe, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, podcieranie powinno mieć kierunek od ujścia pochwy do tyłu. Nigdy nie powinno się tego robić odwrotnie. Po każdym zbliżeniu dobrze jest opróżnić pęcherz, by pozbyć się znajdujących się w pochwie bakterii. Co więcej, musimy zdawać sobie sprawę, że zbyt częste podmywanie się może wypłukiwać florę bakteryjną, która stanowi naturalną barierę ochronną dróg moczowych i pęcherza. Istotny dla zdrowia pęcherza i układu moczowego jest też wybór odpowiedniej bielizny. Powinna być ona oddychająca, wygodna i wykonana z naturalnych materiałów, najlepiej bawełny.

Zdrowa dieta i odpowiednia ilość spożywanych płynów

Właściwa dbałość o zdrowie pęcherza moczowego to również odpowiednia dieta i duża ilość przyjmowanych każdego dnia płynów. Codziennie powinniśmy pić od 1,5 do 2 litrów wody mineralnej dziennie. Zwiększa to produkcję moczu i tym samym pozwala wypłukiwać z cewki moczowej gromadzące się tam szkodliwe bakterie. Dobrym zwyczajem, w szczególności przy nawracających infekcjach, jest wprowadzenie do diety produktów zakwaszających mocz. Dzięki temu bakterie mają utrudnione warunki do osadzania się w drogach moczowych. Do produktów, które nam w tym pomogą należy przede wszystkim żurawina, która jest też kluczowym składnikiem suplementów wspomagających utrzymanie pęcherza moczowego w dobrym zdrowiu. Możemy korzystać zarówno ze świeżych owoców, jak i ich suszonej wersji. Obie sprawdzają się świetnie. Warto również przyjmować witaminę C. Działa ona podobnie, a dodatkowo pomaga budować odporność.

Jak uniknąć nawracających dolegliwości pęcherza moczowego?

Wszystkie osoby, które doświadczyły zapalenia pęcherza, wiedzą jak uciążliwa jest to dolegliwość. Oprócz wymienionych wyżej zaleceń warto pamiętać jeszcze o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć ponownych dolegliwości ze strony układu moczowego. Przede wszystkim nigdy nie powinniśmy wstrzymywać mikcji. Zalegający w pęcherzu mocz to stymulant dla namnażania się bakterii. Stanowi on idealne pożywienie dla tych mikroorganizmów. Jest to więc nie tylko niekomfortowe, ale również niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dobrym nawykiem jest również regularne badanie moczu. Jeżeli zmagaliśmy się lub nadal walczymy z nawracającym zapaleniem pęcherza, badania takie dobrze jest profilaktycznie przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku.