Zapalenie pęcherza moczowego to dość często występujące schorzenie, w szczególności u kobiet. Zwykle ma postać łagodnej infekcji, którą można zwalczyć łatwo dostępnymi lekami w domowym zaciszu. Jakie więc są najlepsze tabletki na zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego- skąd się bierze?

Zapalenie pęcherza moczowego spowodowane jest obecnością drobnoustrojów chorobotwórczych w normalnie jałowych częściach układu moczowego. Łatwiej dochodzi do niego u kobiet z uwagi na lokalizację cewki moczowej- położona jest bowiem ona blisko przedsionka pochwy i odbytu, co sprzyja infekcjom szerzącym się drogą wstępującą. Patogeny najczęściej odpowiedzialne za zapalenie pęcherza moczowego to bakteria e. coli oraz gronkowce (np. S. epidermidis). O zapalenie pęcherza łatwiej latem – sprzyja mu bowiem przechłodzenie pęcherza, o co nie trudno przy siadaniu np. na mokrym piasku czy kamieniach.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego charakteryzuje się objawami głównie takimi jak częste oddawanie moczu i ból przy jego oddawaniu. Jeśli symptomy choroby są łagodne- tj. nie przedłużają się, nie występuje gorączka ani wymioty, można spróbować domowych sposobów na pozbycie się infekcji. Warto jednak nadmienić, że w każdym przypadku, w którym objawy stają się niepokojące, nasilają się lub nie ma znaczącej poprawy przez kilka dni, należy udać się do lekarza, który przepisze najlepsze tabletki na zapalenie pęcherza moczowego. Jednym z bardziej popularnych sposobów na leczenie tej infekcji jest picie dużej ilości wody- częste oddawanie moczu może bowiem wypłukać bakterię z pęcherza moczowego. Oprócz tego polecane są także ziołowe preparaty jak np. nasiadówki z kory dębów, czy też sok z żurawiny, które mają właściwości antybakteryjne. W przypadku wystąpienia zapalenia dróg moczowych u dzieci w każdym przypadku powinno się skonsultować z lekarzem pediatrą.

Najlepsze tabletki na zapalenie pęcherza moczowego

W przypadku infekcji dróg moczowych w aptekach dostępnych jest kilka preparatów bez recepty. Wiele osób uważa, że najlepsze tabletki na zapalenie pęcherza moczowego to furagina. Jest to pochodna nitrofuranu, która powoduje inhibicję rozwoju szkodliwych drobnoustrojów w układzie moczowym. Innym dość popularnym preparatem jest urosept, na który także nie potrzebujemy recepty. Działa on moczopędnie, co pomaga usunąć bakterie z pęcherza moczowego. Jeśli infekcja jest poważniejsza należy udać się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania oraz przepisze najlepsze tabletki na zapalenie pęcherza moczowego. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się stosowanie antybiotyku- zwykle jest to amoksycylina bądź też amoksycylina z kwasem klawulonowym. Podczas antybiotykoterapii warto stosować preparaty proboiotyczne, które zapobiegną wtórnym infekcjom oportunistycznym z uwagi na zmniejszoną ilość dobrych bakterii. Poza przyjmowanymi lekami, zarówno tymi na receptę jak i bez, zaleca się picie dużej ilości i wody i odpoczynek.