Choć problem nietrzymania moczu kojarzy się ze starszym wiekiem, nie do końca zawsze tak jest. Nietrzymanie moczu może również wystąpić w młodym wieku — także u dzieci. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Nietrzymanie moczu to zdecydowanie wstydliwy problem, który może u dotkniętych nim osób wywołać nawet depresję, a także ograniczać kontakty towarzyskie i normalne funkcjonowanie. Problem nietrzymania moczu jest wstydliwy i nie mówi się o tym głośno, szczególnie jeśli dotyczy młodych osób. A jest to dość powszechny problem. Dotyczy zarówno dzieci, nastolatków, jak i osób przed 40. Dlaczego tak się dzieje? Czytaj dalej. 

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu z pęcherza. Istnieje wiele różnych rodzajów nietrzymania moczu. Istnieją badania, że u nastolatków przyczyną mogą być wahania poziomu hormonów.  Często również uszkodzenie mięśni miednicy (np. podczas kontuzji sportowej) może być przyczyną nietrzymania moczu u osób młodych. 

Nietrzymanie moczu u młodych osób może mieć także podłoże genetyczne. Osoby, które borykają się z nadwagą, cukrzycą również mają większe prawdopodobieństwo nietrzymania moczu. 

Kobiety, które rodziły siłami natury, również są narażone na pojawienie się tego problemu. Kobiety w ciąży również często skarżą się na problemy z trzymaniem moczu, ponieważ mięśnie miednicy, a także narządy wewnętrzne zmieniają się, a płód naciska na pęcherz. 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się pod wpływem wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej podczas wysiłku, kasłania, kichania, śmiechu. 

Nietrzymanie moczu — leczenie i zapobieganie 

Na szczęście istnieje kilka metod leczenia nietrzymania moczu. Może to być leczenie farmakologiczne lub wykonywanie różnych ćwiczeń, mających na celu wzmocnienie mięśni miednicy i mięśni Kegla. 

Można również zastosować zabieg, założenia specjalnej taśmy podtrzymującej cewkę moczową, która nie pozwala na obniżenie cewki podczas zmiany ciśnienia w jamie brzusznej. 

Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu specjalistycznych leków, jednak stosuje się to dopiero wówczas, gdy ćwiczenia nie przynoszą skutku. 

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Ćwiczenia Kegla to jeden rodzaj treningu, który możesz wykonywać w dowolnym miejscu i czasie. Nie jest to widoczne dla nikogo, więc nie musisz się obawiać, że ktoś dowie się o Twoim problemie. 

Ćwiczenia Kegla angażują tylko mięśnie miednicy.  Powinieneś czuć, że zaciskasz się w górę iw dół, a nie wypychasz jak wypróżnienie. 

Znajdowanie mięśni Kegla

Pierwszym krokiem do prawidłowego ćwiczenia mięśni miednicy jest wyczucie ich w ciele.

Krok 1: Siedząc lub wstając, poczuj uczucie oddawania moczu.

Krok 2: Wyobraź sobie uczucie zatrzymania strumienia moczu przed opróżnieniem pęcherza.

Krok 3: Zwróć uwagę, które mięśnie napinają się, kiedy wyobrażasz sobie to uczucie. To są twoje mięśnie miednicy. Sposób, w jaki napinają się w tym ćwiczeniu, jest początkiem większości ćwiczeń Kegla.

Ćwiczenie Kegla są właśnie odpowiednim napinaniem mięśni pochwy. 

Kulki gejszy

Są od wieków stosowane do wzmacniania mięśni miednicy. Przed włożeniem kulek gejszy należy je posmarować lubrykantem. Posmaruj również wejście do pochwy. Połóż się w wygodnej pozycji. Włóż delikatnie pierwszą kulkę. Sznurek również wsuń do pochwy. Delikatnie włóż drugą kulkę.  Wciśnij kulki do pochwy tak daleko, jak ci wygodnie. Jeśli twoje piłki mają sznurek lub pętlę do usuwania, powinien wisieć na zewnątrz pochwy, więc upewnij się, że nie został przypadkowo wsunięty z kulkami. 

Napnij mięśnie dna miednicy, aby utrzymać w sobie kulki Kegla i chodź z nimi cały dzień. Zaciskaj mięśnie pochwy, aby ćwiczyć mięśnie. Możesz to robić cały czas.