Nietrzymanie moczu to dla wielu osób bardzo wstydliwy problem. Mimo jego uciążliwości, nie każdy decyduje się udać do specjalisty. Jest to błędne podejście, bowiem nietrzymanie moczu można z powodzeniem leczyć. Pomoc i ulgę mogą przynieść również odpowiednie ćwiczenia i gadżety, takie jak kulki gejszy.
Czym jest nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu jest przypadłością dotykającą dużą część społeczeństwa. Przyjmuje się, że nawet 1/4 kobiet po 30-stce zmaga się z nietrzymaniem moczu, a po 50-stce odsetek ten wzrasta do 1/3. Rzadziej występuje ono u mężczyzn, ale nie znaczy to, że problem nie może ich dotyczyć. Panowie obarczeni są około dwukrotnie mniejszym ryzykiem wystąpienia nietrzymania moczu, ale wraz z wiekiem prawdopodobieństwo jego wystąpienia wzrasta.
Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele. Bezpośrednio spowodowane jest to rozluźnieniem mięśni dna miednicy otaczających cewkę moczową. Gdy pęcherz się napełnia, mocz wypływa z pęcherza, ponieważ mięśnie nie spełniają swojej roli. Nietrzymanie moczu często zdarza się u osób otyłych, borykających się ponadto z cukrzycą. Ryzyko zwiększa także każda ciąża i poród naturalny. Schorzenie to współwystępuje również wraz z chorobami neurologicznymi, np. chorobą Parkinsona. Za wystąpienie tej przypadłości mogą odpowiadać także predyspozycje genetyczne.
Jakie ćwiczenia pomagają na nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu wiąże się niekiedy z koniecznością operacji. Jeśli jednak problem nie jest zaawansowany, wiele można zdziałać regularnymi ćwiczeniami mięśni dna miednicy, zwanymi też mięśniami Kegla. Są one szczególnie ważne w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu. Warto wiedzieć, że ćwiczenia te nie zajmują dużo czasu i można je wykonywać praktycznie wszędzie, z całkowitą dyskrecją.
Ćwiczenie mięśni Kegla polega na ich zaciskaniu oraz rozluźnianiu. Musi się to odbywać naprzemiennie, w równych odstępach czasowych, trwających mniej więcej 5-10 sekund. Przez pierwsze tygodnie ćwiczeń powinniśmy wykonywać je trzy razie dziennie, a każda seria powinna liczyć pięć powtórzeń. Po jakimś czasie możemy wydłużać te serie, aż do osiągnięcia 25 powtórzeń. Inną wersją ćwiczenia jest wykonanie kilkunastu skurczów, bardzo krótkich i szybkich, następujących bezpośrednio po sobie, a potem zrobienie przerwy trwającej kilkanaście sekund.
W ćwiczeniach przydatne mogą być specjalne akcesoria, np. kulki gejszy, które wprawiają w drgania mięśnie dna miednicy i przyczyniają się do ich kurczenia i rozluźniania. Kulki kegla zmuszają także mięśnie do ich utrzymania w pochwie. Z czasem warto zmieniać kulki na te o większej wadze, ale zarazem mniejszej średnicy.
Trening możemy wykonywać praktycznie w każdej pozycji, zarówno leżącej, siedzącej, jak i stojącej. Konieczne jest to, aby wykonywać je na wdechu, bez użycia mięśni innych partii ciała, np. brzucha. Ważne także, aby przed ćwiczeniami oddać mocz.
Nietrzymanie moczu nie jest wyrokiem. Można z nim walczyć i pozbyć się problemu lub znacznie go zminimalizować. Systematyczne i poprawnie wykonywane ćwiczenia mogą bardzo w tym pomóc.