Uroginekolog jest lekarzem- specjalistą, do którego mogą udać się kobiety mające problemy z układem moczowo-płciowym. Bardzo często bowiem okazuje się, że problemy z narządami rozrodczymi są powiązane z kwestiami urologicznymi, a tego rodzaju lekarz będzie w stanie spojrzeć na problem bardziej kompleksowo. Lekarz uroginekolog może dokonać badania, może też zlecić szerszą diagnostykę, aby móc potem zaproponować skuteczne leczenie. Do tego specjalisty mogą udać się panie w każdym wieku. 

Konsultacja u uroginekologa – kiedy warto się na taką zgłosić?

Nie we wszystkich przypadkach konieczna będzie konsultacja u uroginekologa, szereg problemów dotyczących narządów kobiecych może rozwiązać ginekolog. Istnieje jednak przynajmniej kilka problemów zdrowotnych, w których diagnostyka i leczenie uroginekologiczne będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Kiedy powinnyśmy wobec tego odwiedzić taki gabinet?

  • W przypadku odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu w okolicy krocza, kiedy nie mamy pewności, czy przyczyna jest czysto ginekologiczna.
  • W momencie, kiedy nagle pojawia się u nas konieczność częstego oddawania moczu, czemu może też towarzyszyć ból w okolicy podbrzusza.
  • Kiedy dość często łapiemy różnego rodzaju infekcje- zarówno te związane z układem rozrodczym jak i z pęcherzem moczowym.
  • W przypadkach problemów z nietrzymaniem moczu o różnym podłożu.
  • W sytuacji, kiedy boli nas podbrzusze, odczuwamy dyskomfort przy oddawaniu moczu, albo tez kiedy podczas współżycia pojawiają się dolegliwości bólowe.

Uroginekolog ma znacznie większe szansę na poprawną diagnozę wielu schorzeń, które dotyczą obu układów- moczowego i rozrodczego- jednocześnie.

Jakie choroby można leczyć u uroginekologa?

Zdecydowanie, najczęściej do takiego specjalisty zgłaszają się kobiety będące na różnym etapie swojego życia, którym zdarza się nietrzymanie moczu. Problem ten może nasilać się z wiekiem, ale też zdarza się, że pojawia się po ciąży. Niekiedy bywa to problem wstydliwy, jednakże zawsze wymaga konsultacji u lekarza- specjalisty. Pierwszym symptomem problemu może być niewielkie oddawanie moczu mimo woli podczas kichania, kaszlu czy intensywnego śmiania się. Nietrzymanie moczu może też wystąpić jako choroba współistniejąca, która pojawiła się w konsekwencji innej dolegliwości. Szybka diagnostyka i wdrożona terapia u uroginekologa pozwala zachować wysoki komfort życia.

Wśród najważniejszych chorób związanych z pęcherzem znajdziemy także objawy pęcherza neurogennego, nadreaktywność pęcherza lub też występujące przetoki moczowo- płciowe. Gabinet uroginekologa odwiedzają także panie cierpiące na zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej czy też posiadające zespoły bólowe w obrębie miednicy mniejszej. Terapia u uroginekologa może być też prowadzona równocześnie z zabiegami z zakresu fizjoterapii. Pozwala to efektywnie zmniejszać dolegliwości bólowe, a także wprowadzić do naszego życia codziennego zdrowe nawyki, które później pozwalają nam cieszyć się zdrowiem układu moczowo- płciowego.