Kulki gejszy, często traktowane jako gadżet seksualny, w rzeczywistości mają szerokie zastosowanie w ginekologii i urologii. Dzięki stymulacji dna macicy ćwiczą one mięśnie Kegla, które naturalnie słabną wraz z upływem lat. Dobra kondycja mięśni dna macicy pomaga w prawidłowym utrzymywaniu moczu oraz poprawia doznania seksualne. W jaki sposób używać kulek gejszy, aby skutecznie wzmocnić mięśnie Kegla?
Rodzaje kulek gejszy
Kulki gejszy dostępne są w różnych wariantach, spośród których najpopularniejsze są kulki progresywne (grawitacyjne) oraz kulki biofeedbackowe. Kulki progresywne zawdzięczają swoją nazwę temu, że składają się z kilku ciężarków o różnej wadze, dzięki czemu kobieta może dopasować je do swoich potrzeb. Ze względu na swoje parametry nie zawsze nadają się jednak do trenowania mięśni Kegla i zwiększają ryzyko przetrenowania z uwagi na duży ciężar. Z tego powodu kulki grawitacyjne wykorzystywane są głównie jako gadżet erotyczny.
Z kolei kulki biofeedbackowe składają się najczęściej z dwóch kulek, wewnątrz których umieszczone są mniejsze, poruszające się kulki. To właśnie te mniejsze kulki grzechoczą wskutek poruszania się i wywołują mikro drgania mięśni dna miednicy. Regularne stosowanie kulek gejszy daje więc podobne efekty co profesjonalne leczenie nietrzymania moczu przy użyciu elektrostymulacji.
Kulki gejszy – jak je stosować?
W celu stosowania kulek gejszy, należy wprowadzić je do pochwy, podobnie jak tampon. Aby ułatwić ten proces, można użyć żelu nawilżającego lub wprowadzić kulki do pochwy w pozycji leżącej. Przed i po każdym użyciu kulki należy dokładnie umyć z użyciem specjalnego preparatu do gadżetów intymnych lub żelu intymnego. Dobrze sprawdzi się również ciepła woda z mydłem. W celu usunięcia kulek gejszy należy delikatnie wyjąć je z pomocą dołączonego sznureczka.
Stosowanie kulek gejszy nie jest zalecane dla kobiet w ciąży oraz podczas połogu. Zbyt intensywne wzmocnienie mięśni Kegla może prowadzić do trudności z ich rozluźnieniem i tym samym utrudnić poród.
Kulki gejszy – ćwiczenia
Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na aktywności fizycznej z kulkami gejszy wprowadzonymi do pochwy. Aktywność fizyczna może mieć różną intensywność – od zwykłego spaceru do tańca, aerobiku czy biegania. Takie ćwiczenia wprawiają kulki gejszy w mikro drgania i tym samym pomagają trenować mięśnie Kegla. Aby zwiększyć skuteczność treningu, wskazane jest poruszanie miednicą w przód i tył oraz na boki podczas aktywności fizycznej. Niezależnie od wybranej formy ćwiczeń należy pamiętać, aby wykonywać trening systematycznie.
Wszystkie ćwiczenia z kulkami gejszy nie powinny trwać więcej niż 4 godziny dziennie, a pierwsze treningi – 40 minut. Wskazane są również przerwy pomiędzy kolejnymi dniami ćwiczeń. Zbyt intensywny trening mięśni Kegla może bowiem doprowadzić do ich nadwyrężenia.
Trenując z kulkami gejszy należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić z intensywnością ćwiczeń. Choć szybkie efekty brzmią kusząco, w rzeczywistości pośpiech może prowadzić do przetrenowania i wręcz odwrotnych rezultatów. Najlepszym sposobem na osiągnięcie zadowalających efektów jest cierpliwość i regularność.