Każda kobieta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że okres ciąży i samego porodu wprowadza w jej życiu nieodwracalne zmiany. Nie chodzi tu jedynie o sam wygląd fizyczny, ale przede wszystkim o pewne problemy, które najczęściej pojawiają się w okresie połogu. Panie po ciąży najczęściej zmagają się z problemem nietrzymania moczu. Panie doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dokuczliwe i niekomfortowe może być niekontrolowane popuszczanie. Wobec tego w jaki sposób można ten problem skutecznie rozwiązać?

Wyroby chłonne – ratunek przy problemie nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu z pewnością nie dotyka każdej kobiety, która dopiero co urodziła dziecko, niemniej jednak jest to dość częsta przypadłość. Z pewnością łatwo sobie wyobrazić, jak może być to problematyczne. Paniom wówczas towarzyszy niekomfortowe uczucie wilgoci, a także ewentualny przykry zapach, który wydzielany jest przez mocz. Dodatkowo, jeśli bielizna nie będzie mogła zostać zmieniona na czas, wówczas na skórze u kobiet mogą pojawić się odparzenia lub bolesne wysypki. Wobec tego, jeśli po ciąży pojawił się problem nietrzymania moczu, wówczas panie powinny zwrócić uwagę na wyroby chłonne. Oczywiście są one różnorodne, a panie samodzielnie powinny je dopasować do skali zaistniałego problemu. Jeśli popuszczania nie są zbyt obfite, z pewnością wystarczające okażą się już wkładki higieniczne. Z kolei jeśli panie popuszczają znacznie większe ilości moczu, mogą się nawet zainteresować pieluchomajtkami dla dorosłych. Takie wyroby chłonne pomogą zachować świeżość i poczucie suchości, co z pewnością poprawi kobiecy komfort.

Ćwiczenia mięśni kegla- sposób na rozwiązanie problemów z nietrzymaniem moczu

Nie da się ukryć, że po okresie ciąży wszystkie mięśnie dna miednicy, stają się mocno rozluźnione i potrzebują odrobiny czasu na to, by dojść do siebie. Jednocześnie to właśnie zbyt rozluźnione mięśnie kegla wpływają na to, że kobietom po ciąży zdarza się niekontrolowane popuszczanie. Wobec tego warto pomóc mięśniom dna miednicy szybciej wrócić do formy przy pomocy prostych ćwiczeń. Wystarczy jedynie:

  • zacisnąć mięśnie kegla;
  • przytrzymać około 5 sekund;
  • rozluźnić mięśnie kegla.

Serie takich ćwiczeń, wykonywanych regularnie sprawią, że mięśnie dna miednicy szybko wrócą do dawnej formy. Pamiętajmy, że jedna seria powinna się składać z co najmniej 40 powtórzeń. Wówczas panie będą mogły znacznie szybciej zauważyć znaczącą poprawę.

Wizyta u specjalisty może być nieunikniona

Zwykle po kilku tygodniach od połogu lub po regularnym wykonywaniu ćwiczeń na mięśnie dna miednicy, problem związany z nietrzymaniem moczu powinien powoli odchodzić w zapomnienie. Jednak panie po ciąży powinny bacznie obserwować swój organizm. Jeśli dalej będą zdarzały się popuszczenia, to jednym z rozwiązań może się okazać wizyta u specjalisty. Lekarz powinien dokładnie poznać podłoże problemu, a następnie wdrożyć odpowiednią terapię. W ten sposób panie z pewnością pozbędą się uporczywego problemu związanego z nietrzymaniem moczu.